Laboratorium Chirurgii Miniinwazyjnej, Diagnostyki Obrazowej, Telemetrii

Laboratorium stanowi unikatowy obiekt przystosowany do realizacji badań eksperymentalnych przy wykorzystaniu zwierząt jako modelu badawczego.
Laboratorium posiada 4(6) jednostek operacyjnych, wyposażonych w unikatowy sprzęt w tym: stoły operacyjne, zestawy anestezjologiczne - aparaty do znieczulenia ze zintegrowanym respiratorem, umożliwiającym wentylacje mechaniczna z mieszanina gazów anestetycznych lub powietrzem, wraz ze sprzętem monitorującym parametry układu krążenia i oddechowego.

W Laboratorium Chirurgii Miniinwazyjnej, Diagnostyki Obrazowej, Telemetrii funkcjonują następujące pracownie:
1. Pracownia badań telemetrycznych - in vivo
2. Pracownia badań telemetrycznych - in vitro
3. Pracownia neonatologiczne
4. Pracownia chirurgii miniinwazyjnej
5. Pracownia diagnostyki obrazowej

Pracownia badańtelemetrycznych (in vitro, in vivo)
Wyposażenie pracowni umożliwia prowadzenie doświadczeń na zwierzętach z chronicznie zaimplantowanymi elektrodami i biosensorami do rejestracji parametrów fizjologicznych takich jak aktywność elektryczna mięśni gładkich i szkieletowych i tkanki nerwowej, temperatury, ciśnienia i przepływu krwi, etc. W pracowni zgromadzono unikatową w Polsce aparaturę do wielokanałowych rejestracji fizjologicznych, równolegle na 16 zwierzętach, a pracownicy posiadają ponad 20-letnie doświadczenie w pracy technikami telemetrycznymi (rejestracje emg m.in. układu rozrodczego, przewodu pokarmowego, układu moczowego u różnych gatunków zwierząt) pod stałym nadzorem. Wśród najważniejszych elementów systemu, wyróżnić można:
- implanty telemetryczne DSI;
- aparatura do rejestracji i archiwizacji danych;
- system monitorowania zachowania zwierząt;
- klatki dla zwierząt (cieląt, owiec, świń) ze stali nierdzewnej.
Pracownianeonatologii
Pracownia wyposażona jest w unikatowy system "sztucznej maciory" umożliwiający odchów nowonarodzonych prosiąt do badań nad rozwojem przewodu pokarmowego oraz neurohormonalnymi i pokarmowymi regulacjami tego rozwoju. Na system "sztucznej maciory" składa się m.in. pomieszczenie z regulowaną temperaturą, wilgotnością i oświetleniem, 12 indywidulanych klatek dla prosiąt oraz sterowany komputerowo system dozowania mleka.
Pracownia chirurgii miniinwazyjnej
Pracownia została wyposażona w nowoczesny zestaw urządzeń endoskopowych, umożliwiający wykonanie każdego typu zabiegów eksperymentalnych, diagnostycznych, laparoskopowych, artroskopowych, cystoskopowych, bronchoskopowych z możliwością archiwizacji danych. W skład zestawu wchodzi również najwyższej klasy myjnia-dezynfektor, przeznaczona do narzędzi chirurgicznych i instrumentów małoinwazyjnych.
Pracownia diagnostyki obrazowej
Najważniejszymi elementami wyposażenia pracowni są: mikroskop operacyjny stworzony z myślą o operatorach wykonujących skomplikowane i długotrwałe procedury operacyjne, ceniących sobie szczególnie komfort i wygodę pracy; śroódoperacyjny aparat rentgenowski z ramieniem C; aparat do znieczulania ogólnego z kardiomonitorem; oraz najwyższej klasy ultrasonografy.

Wyposażenie

Pracowni


Laboratorium

Chirurgii Miniinwazyjnej, Diagnostyki Obrazowej, Telemetrii

Laboratorium stanowi unikatowy obiekt przystosowany

Czytaj

Laboratorium

Nanotechnologii i Nanoinżynierii

Laboratorium przeznaczone do wszechstronnego badania nanomateriałów najnowszych

Czytaj

Laboratorium

Biotechnologii

Laboratorium Biotechnologii zostało wyposażone w aparaturę do prowadzenia badań z zastosowaniem najnowszych a zarazem najbardziej zaawansowanych technik biotechnologii gamet i zarodków.

Czytaj

SGGW WCB, Tel: 22 5936185, Fax: 22 5936191, ul. Nowoursynowska 100, 02-797 Warszawa